V neděli skončil letní čas

28. října 2009 v 16:49
Středa
V noci ze soboty na neděli skončil letní čas. V šest odpoledne je tma jako v ranci a těm, kteří byli zvyklí chodit kolem desáté spát, se klíží oči dřív, než skončí první televizní pořad. Pár dní se ještě budeme probouzet hodinu před tím, než nám zazvoní budík, protože biorytmy se nedají přeřídit tak snadno jako vyřezávané kukačky nebo mobil. A to je ještě sranda proti dopadům, které má zavádění letního času na jaře.

Nic z toho by se přitom nemuselo dít; důvody, pro které byl letní čas zaváděn (řešení ropné krize v 70. letech), dávno pominuly. Dnes se s časem čachruje čistě ze setrvačnosti. Důsledky jsou přitom nezanedbatelné. Už jsem o nich v minulosti psal, alespoň některé tedy stručně připomenu.

Deprese na druhou
Od neděle vstáváme reálně o hodinu později. Ti, kteří nepracují zrovna v Kolbence, tak znovu procitají po rozednění - tedy do světla. Řeknete si možná, že je to fajn - vstávat do tmy není nic moc. Lidé z toho mají podzimní deprese a tak. Celý proces postupného ubývání světla až k temnotě, do níž jsme jednoho rána probuzeni, je mimořádně protivný a úspěšně útočí na naši psychickou pohodu.

Kvůli změně času ho teď ovšem budeme zažívat dvakrát. To, co organismus už jednou absolvoval, podstoupí teď podruhé. Podzimní deprese se tím jenom prohloubí. Nejhorší je to pro děti, které mechanismům změny času nerozumějí, a nemohou tak svoje zmatené emoce podpořit racionalitou.

V moci kouzelníků
Starší děti (čtvrtá pátá třída) už sice rozumějí tomu, že čas byl administrativně změněn, ale nechápou proč. Rodiče jim to nevysvětlují; zčásti proto, že deklarované důvody sami neznají, zčásti proto, že dnes pro ně v podstatě nelze nalézt relevantní argumenty. Dítě tedy snadno nabude dojmu, že někdo (pan prezident, vláda, Evropská unie - samo neví) nařídí něco, co ovlivní život všech lidí - a nikdo se neptá proč. Nikdo se tomu nediví a nikdo to neodmítá.

Navíc zásah do času, který děti chápou jako jednosměrně lineární, jako princip, kterému se vše podřizuje v procesu vzniku a zániku, sugeruje dítěti myšlenku téměř nadpřirozené moci. Politiky tak vnímá jako kouzelníky, kteří dokáží cokoli. I zastavit čas. Pro občanské sebevědomí to není úplně ten nejlepší vklad.

Dva umělé časy
Čachrování s časem má ovšem i širší důsledky. Uvědomil jsem si tohle riziko při sledování zpráv a četbě novinových titulků oznamujících konec letního času. Zaznamenával jsem v nich často nesmyslné spojení "zimní čas", např.: "Od neděle platí zimní čas".

Je to holý nesmysl, žádný zimní čas u nás v současnosti neexistuje. V našich zeměpisných šířkách známe momentálně toliko středoevropský čas, jehož základním materiálním aspektem je pohyb Země vůči ostatním vesmírným tělesům, tedy zejména Slunci, a středoevropský letní čas jako umělý konstrukt od základního času odvozený.

Čas tak stále zůstává kategorií založenou mimo pragmatický systém lidského instrumentálního světa. Je způsobem popisu kosmu, jehož řád nepodléhá člověku, nýbrž naopak. Jestliže ale do tohoto schématu vneseme "zimní čas" jako opozitum "letního času", máme tu dva umělé konstrukty, které nám umožňují libovolně přecházet z jednoho do druhého - a už žádný čas "tak vůbec". Tváříme se, že už není žádný jiný čas než ten umělý, který můžeme kdykoli změnit.

Velmi to koresponduje s nepokornou tendencí nebrat čas vážně. Setkáváme se s ní na každém kroku, reklamou na krémy proti vráskám a doplňky stravy počínaje a písňovými texty typu "Být stále mlád" konče. Lžeme si do kapsy a líbí se nám to...

Nejsem snílek a nemyslím, že se v dohledné době podaří letní čas zrušit (přestože důvody pro jeho zavádění téměř pominuly, popřípadě ty, které mluví proti tomuto kroku, vyznívají bezmála stejně přesvědčivě). Nicméně alespoň někdy je dobré říct, že je to hloupost do nebo volající.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 rucuk rucuk | E-mail | 28. října 2009 v 18:52 | Reagovat

Psala jsem o tomto problému loni 11. 11. a byla docela dobrá diskuze . Původně to bylo vysvětlováno nutností úspory el. proudu, tak nevím. Teď přece jsou rádi, když se více odebírá elektřiny, ne? Zeptejte se ČEZu.

2 rucuk rucuk | E-mail | 28. října 2009 v 18:56 | Reagovat

Omloujvám se , to datum článku bylo 23.,10. přepli jste na zimní čas a bylo,, nadlehčenější", jakož i komentáře.

3 caracola caracola | 28. října 2009 v 19:33 | Reagovat

Já změnu času vítám a vůbec mi nevadí.Současně si myslím,že pokud by vliv časových změn byl tak zdrcující,byli by lidé,kteří absolvují dovolené v Jižní Americe,nebo Asii, po návratu v totálních depresích,nebo přímo v blázinci.

4 Glosbloger Glosbloger | 28. října 2009 v 20:28 | Reagovat

Blbost lidská je neohraničená. Počkejte ještě nějaký rok a dočkáme se Unijního času a budeme v počítačích přepočítávat čas místní na čas Unijní.

Už dávno se ví, že to nic nepřináší a naopak vytváří problémy. My už to nezměníme a EU to nedovolí. Vždyť to přinese možnost dalšího aparátu v Bruselu.

5 lahny lahny | 28. října 2009 v 20:35 | Reagovat

Mám dceru vdanou v Austrálii.Letní čas tam měli zaveden na čtyři roky na zkoušku a letos provedli k tomuto tématu referendum.84%lidí se to nelíbí a proto byl letní čas zrušen.Proč nevyhlásí referendum u nás?Toto je pozůstatek komunistů a jak je vidět, tak dnešním politikům to nevadí.Přece co bylo komunistické, bylo špatné.Jak je vidět, jsou naši politici jako korouhvička a rozlišují jen co se jim hodí do krámu.Nejsou schopni vypsat referendum, aby se sami občani rozhodli co chtějí.TAKŽE U NÁS NENÍ DEMOKRACIE ZÁPADNÍCH STÁTŮ, ale demokracie vládnoucí třídy(ale už ne pracující).

A pro 3 carocola

Je vidět, že nevíte co je to pracovat v zemědělství se zvířaty.Ochránci zvířat se vměšují do jiných záležitostí se zvířaty, ale tohleto jim nevadí.Dobytek je z toho vystresovaný, když začne dostávat krmení v jinou hodinu a zvláště krávy když je nutí dojit v jinou hodinu.A NA TOHLETO NIKDO NEBERE OHLEDY.TOTO JE TÝRÁNÍ ZVÍŘAT.

A o těch dovolených.Lidé to podstupují DOBROVOLNĚ.A podle toho se také chovají.NiKDO JE K TOMU NENUTÍ A SAMI VĚDÍ DO ČEHO JDOU.Letní čas je DONUCOVACÍ prostředek pro celý národ.

6 Vladimír Tupý Vladimír Tupý | 28. října 2009 v 22:57 | Reagovat

Letní a zimní čas, to jsou konstanty, které jsou   mně v podstatě lhostejné. Protože když desítky roků pracujete na směny, kdy se biologický čas mění každý týden (v klouzavých směnách dokonce každý třetí den), pak teprve poznáte, "zač je toho loket".

7 František František | 29. října 2009 v 5:42 | Reagovat

Naprosto souhlasím s panem Vladimírem Tupým.Pracuji také spousty let na směny a každoročním nářkům na změnu času se musím smát.Myslím že by to byla výborná terapie pro všechny stěžovatele protože když se například ráno pokoušíte usnout tak je vám úplně jedno jakej je zrovna čas.

8 babča babča | E-mail | 29. října 2009 v 7:06 | Reagovat

pro František

Ano, člověk si zvykne na všechno, ale proč si má celý národ zvykat na tenhle blázinec, když to nemá žádný význam. Já musím potvrdit, že pro malé děti je to hodně stresující.Vnuk, který chodí do první třídy se teď budí v pět hodin a logicky je pak ve škole unavedý a ospalý. Pochopitelně není sám.

pro caracola

Pokud někdo jede na takovou dovolenou, pak s nějakými problémy jistě počítá a težko to absolvuje 2x do roka. A hlavně to podstupuje dobrovolně. Já ne, nemůžu si vybrat.

9 fred fred | 29. října 2009 v 9:13 | Reagovat

lahny (5)

Letní čas byl u nás poprvé zaveden v roce 1916 a jeho duchovním otcem byl Benjamin Franklin už v roce 1784. To by jeden žasnul, v čem až maj komunisti prsty.

Jinak jsem taky proti. Je to proti přírodě.

10 Ivo R. Ivo R. | 29. října 2009 v 9:51 | Reagovat

pro lahny

Nevidím problém v zimě podle SEČ nebo LSEČ, protože ošetřovaným žvířatům (krávy, prasta, koně atd.) je to fuk. Neznají hodiny a jak si zvyknou, tak "fungují" a lidé kolem nich si nemusí přehazovat čas pro práci s nimi. Jen pro sebe na večerní koukání na TV si doma jedny hodiny nastaví, ale jinak jistě nic nebrání tomu, aby se čas prací neměnil. Pokud potřebujete levný proud, tak jeho vypínání se také nepřepíná, takže naprogramované termostaty zůstávají celý rok na SEČ

11 Spasso Spasso | E-mail | 29. října 2009 v 11:38 | Reagovat

Prvním krokem ke zrušení téhle blbiny by mohlo být přiznání pravdy: Míslo letního času (který trvá většinu roku) používat SEČ a ve zbytku roku tomu říkat čas zimní, no a pak vyjde najevo, že nechodíme do práce na sedmou ale na šestou, a děti taky sedí v lavicích už v sedm ráno...

12 Spasso Spasso | E-mail | 29. října 2009 v 11:40 | Reagovat

...a ty, co mají školu od sedmi a dojíždí, vstávají ve čtyři...

13 cyklofil cyklofil | 29. října 2009 v 18:30 | Reagovat

Já jsem taky pro zrušení. Co půl roku mi trvá několik týdnů než si na to zase zvyknu. Dělá to jenom zmatky. Jednou vlaky stojí hodinu a jindy z minuty na minutu mají všechny zpozdění hodinu. Dělám rovněž na směny, takže nějaký ten chaoz v biologických hodinách je jasný.  Žádný energeticky úsporný efekt to taky nemá. Dnes už lidé žijí úplně jinak.

14 Johanes Johanes | E-mail | 29. října 2009 v 20:53 | Reagovat

Celý svůj pracovní život jsem pracoval a žil velmi nepravidelně.Vstával jsem když to bylo zapotřebí,spal až jsem skončil pracovní činnost a mohl jsem spát.Byly doby,kdy jsem věděl,že je prostředek týdne ale bez pomoci manželky či kalendáře jsem nebyl schopen rozpoznat či je středa nebo čtvrtek.Vím,že jsem nebyl sám,je hodně takových s podobným zaměstnáním.Proto mi nějaký letní nebo zimní čas vůbec nic neříká.Můj organismus je vychovaný k poslušnosti a osobní potřebě.Nevadí mi.Spíš mi vadí různá magnetická pole,změny barometrických tlaků či nejapné chování českých politiků,kteří mne svým přiblblým chováním vyvádí z rozvnováhy.

15 lahny lahny | 29. října 2009 v 21:28 | Reagovat

pro 9 fred

Já nesvádím všechno na komunisty.Jestli to nevíte, tak letní čas zavedl i Hitler, ale ten to měl v létě posunutý o hodinu a nevracel se na SEČ, ale vracel čas ještě o hodinu zpět, takže čas posunoval o 2 hodiny a opravdu byl letní a zimní čas. Komunisti udělali jen letní čas a pak se to vracelo(vrací zpět do normálu,SEČ).

pro 10 Ivo R.

To je vidět, že jste městský člověk.Krávy se vzpouzejí dojení a některé nechtějí ani pustit mléko.A přišel jste už někdy o hodinu dříve když se mění na letnído stáje?Jak vyvádějí, zrovna tak potom když se přemění čas a jdete o hodinu později krmit.To je bučení, že by ochránci zvířat řekli, že se mučejí hladem.

A o tom čase asi sám nemáte přehled?Vy byste chodil při přeměně na zimní čas o hodinu dříve dojit a krmit,Takhle kecají lidi z měst, kteří nikdy se zvířaty nedělali.Zvířata jsou citlivější než lidi, ale to Vy asi nikdy nepochopíte.

Pro 6 a 7

Taky již 30 let pracuji na směny.A věřteže není zrovna příjemné kdyžvám po kolik let vyjde směna zrovna na den když se čas prodlužuje.Člověk kouká, aby směnu měl už za sebou(protože noční směna je nejhorší) a oni ji o hodinu prodlouží.Ještě nikdy se mě nepodařilo, aby se mě směna o hodinu zkrátila.

16 Teplík Teplík | 30. října 2009 v 7:06 | Reagovat

příjemné :-) ... a jinak souhlasím částečně s p. Tupým i když děti u nás naštěstí na směny ještě (už) nepracují:-)

17 Iva Iva | E-mail | 30. října 2009 v 7:24 | Reagovat

Také si myslím, že změna času nemá význam. Nikdy mi to nevadilo, ale v posleních letech (asi věk ach jo) cítím po změně času nervozitu. Lidi co pracují na směny obdivuji celý život. Neumím si představit, jak bych se s tím srovnala. Asi bych celý život prožila v polospánku. OBDIVUJI VÁS.  A k tomu času? Co se divíme? Jako lidstvo se už dlouho dlouho chováme, že PORUČÍME VĚTRU, DEŠTI, ČASU ........ . Jen abychom brzy nesplakali nad výdělkem.

18 Jarda Jarda | 30. října 2009 v 11:46 | Reagovat

Ja teda se zmenou nemam vubec žadny problem. Na smeny nedelam, vstavam vždy v 6:00, prichazim v 18:00. Probouzim se sam bez budiku, ten mam pouze jako pojistku a jeste velmi tichou.

Po přerizeni casu, ktery byl ze soboty na nedeli, sem se probudil akorat driv, vstal sem a v pondeli sem opet sam v 6:00 vstal. Nepocituji, žadnou nervozitu, spim dobe, citim dobre. Zkratka moje biologicke hodiny se zcela bez problemu prizpusobili. Chapu že nekteri s tim mužou mit chvili mensi problem, ale celkove mi tyhle clanky o strasne zmene casu prijdou prehnane nafoukle.

19 štír štír | Web | 30. října 2009 v 11:54 | Reagovat

Je smutné, když musím svému malému synovi vyprávět, co to jsou komunisti, a díky nim nám sluneční hodiny ukazují celé léto o hodinu napřed.Nevím zda to pochopil, ale řekl jen hmm hmm hmm.Nemohl jsem se nesmát.

V době, kdy se všechny markety a fabriky staví bez oken-tedy s nutností svítit po celou dobu provozu, je změna času opravdu, ale opravdu zbytečná.Holt ,,Za vše co máme-vděčíme straně".

20 zpoplatnik zpoplatnik | E-mail | 31. října 2009 v 10:37 | Reagovat

Změny času jsou anachronismus zavedený na počátku minulého století, kdy se ještě svítilo jen večer, a v továrnách většinou , až na výjimky , neznali vícesměnný provoz.

V dnešní době, kdy se i v obchodech svítí nepřetržitě 24 hodin denně, je to nesmysl, prosazovaný konzervativními a pragmaticky nemyslícími politiky západní části Evropy.

Mimochodem , u nás se tento nesmysl opětovně zavedl  v osmdesátých letech minulého století hlavně kvůli tomu, že se vždy po zavedení jiného času v okolní Evropě sukovala tranzitní doprava přes naši republiku.

21 more-more more-more | E-mail | 1. listopadu 2009 v 21:50 | Reagovat

V dnešní době se na letní čas silně doplácí;ať už tím,že se nemůžeme cítit svobodnými -protože měnit běh přírody je věc nepřirozená;či ztrátou dětského přístupu k autoritě -neboť jen málokterý rodič dokáže dítěti vysvětlit proč koncem března se musí znovu vracet při vstávání do tmy a je tomu i tak,že v době,kdy je rovnodennost musí ještě šest neděl vstávat zase do tmy.Co si asi to dětské srdíčko myslí o nás dospělých? -A také si vzpomeňme na všechny ty co pro nás připravují chleba a rohlíky,abychom je měli všichni včas, abychom si mohli koupit rohlíček pěkně vypečený při cestě do práce!

22 more-more more-more | E-mail | 1. listopadu 2009 v 22:08 | Reagovat

Víte,jeden asi desetiletý kluk mě přímo řekl do očí:"Dovede protestovat proti politickým brkotinám,ale aby se vládci unie dokázali také jednou podřídit přírodě,za to se nedokážete postavit.Vždyť neposlouchat přírodu,to se mnohým může vymstít na zdraví většiny lidí.Pak se divíte,že lékařská péče je drahá a děláte dluhy ,abychom je spláceli my,až budeme dospělí.

23 petr petr | E-mail | 2. listopadu 2009 v 14:17 | Reagovat

Jsem zásadně ZA změnu času. Zisk je totiž OBROVSKÝ.  Ovšem pouze pro ty, kteří rádi věnují svůj čas dětem, rodině sobě.  Je super ráno / když jsou třicítky / ráno vstát a néco pro sebe udělat. Po práci - do 14.30 můžete jít na plovárnu a na sto jiných míst. Chudáci s depresemi - je budou mít z čehokoliv.  Každý normální člověk se zorientuje za týden.  Kdo říká NE, tak ať mi vysvětlí, jak se adaptuje po přesunu přes časové pásma, dnes běžný jev. Chcete říci, že vám trvá měsíc, než si zvyknete ? A co sporotvci v NHL, KHL a další.  Já rád žiji.  Důkaz - vycestujte v létě do skandinávie.  tam budete spát 3 - 5 hodin max. a bude vám dobře - bez problémů.  Mám to vyskoušené.  Naši předkové - cca 100 let spátky také pracovali úpodle sluníčka, a ne podle píchaček.

24 Radek Radek | Web | 11. května 2010 v 4:29 | Reagovat

Tak už nám letní čas opět začal, bohužel počasí to příliš nenaznačuje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama