Značka našeho světa

2. června 2010 v 0:01
Středa
(Psáno v noci 1. 6.)
Dnes je Mezinárodní den dětí. Poprvé se slavil už před šedesáti lety - z iniciativy Mezinárodní demokratické federace žen, Mezinárodního odborového sdružení učitelů a Světové federace demokratické mládeže. Jeho smysl je jasný: upozorňovat světovou veřejnost na práva dětí a na jejich potřeby. Potřebu bezpečí. Přijetí. Lásky. Potřebu spravedlivého světa, kterému dokáží porozumět.

Právě dnes se na fotbalovém hřišti v našem městě sešli představitelé Fotbalového klubu Brandýs nad Labem-Stará Boleslav s rodiči kluků tvořících kádr starších žáků. Ačkoli to "starších" je poměrně zavádějící - některým z nich ještě nebylo 14 let. Puberťáci. Neopeřená ptáčata, jak zní volný latinský překlad tohohle slova, které se stalo málem nadávkou.

Rodiče se ale dnes s funkcionáři klubu nepotkali proto, aby svým synům a svým svěřencům předali k jejich svátku čokolády, potřepali je po střapatých hlavách a chlapsky poplácali po ramenou (protože bez toho chlapského poplácání by ty dětské čokolády nepřijali). Sešli se proto, aby první na druhé vykřičeli svoji bezmocnou zlost, zklamání a lítost, oblečené do silných slov. Řešila se sobota.

V sobotu jsme hráli s Vlašimí, ale na tom nezáleží. Mohl to být kdokoli, kluby jsou v této a ve stovce podobných kauz zaměnitelné. Kluci přišli natěšení, jako přicházejí na každý zápas. Jo, máme na ně. Nandáme jim to. Čí jsou body? Naše! Komu je dáme? Nikomu!

Ve stanovený čas dorazil také delegovaný rozhodčí. "Brandýs dnes musí prohrát," prohodil konverzačně, když vystupoval z vozu. Pár rodičů se zasmálo - někteří sudí mají specifický smysl pro humor. Když proti nám byla v první minutě odpískaná penalta, nesmál se už nikdo. Kromě rozhodčího.

Popisovat detailně další průběh zápasu nemá příliš smysl. V prvním poločase jsme srovnali na 1:1 a zvýšili na 2:1. Do kabin jsme přesto odcházeli s nerozhodným výsledkem; druhý gól hostí padl - ano, rovněž z penalty. O poločase volal náš(!) funkcionář našemu trenérovi, že musí vystřídat klíčové hráče! Proč? ptali jsme se dnes na schůzi. Funkcionář nám vysvětlil, že tuto instrukci dostal od rozhodčího zápasu, jinak jim prý naseká červené karty…

Ptáte se, proč rozhodčí volá o poločase funkcionáři klubu? Jak to, že má vůbec jeho číslo? Jak je možné, že funkcionář klubu poslušně plní jeho instrukce? I my se ptáme. A v desítkách variant zastřených výmluv nalézáme stále tutéž odpověď - protože se pohybujeme na půdě Českomoravského fotbalového svazu. Protože žádný čistý sport už neexistuje ani na úrovni dětských soutěží. Protože kapříci zjevně stále neodpluli. Kdo chce hrát čistou kopanou, ať si jde čutat na plácek v sídlišti. Klubová hřiště jsou tu pro jiné šíbry.

Trenér si zachoval rovnou páteř a kluky nevystřídal. V druhém poločas jsme proto zanedlouho vedli 4:2. V tu chvíli padly všechny zábrany, všechny už tak špatně kašírované kulisy a nedůstojné předstírání nestranně pískaného zápasu. Rozhodčí nás důsledně držel na vlastní polovině, jakýkoli kontakt nám byl okamžitě odpískán jako faul, včetně zjevných ataků soupeře. Zmatení, nechápající kluci ztráceli poslední záchytné body, pravidla, o která by se mohli opřít. Věděli jediné: když se přiblíží k soupeři s míčem, rozhodčí to odpíská proti nim. To byla jejich jediná jistota v tomhle šíleném kabaretu režírovaném neznámými dospělými.

Že se za popsaných okolností stav brzy změnil na 4:4, a že když poté padl vítězný gól Vlašimi, sudí zápas tři minuty před koncem základní hrací doby ukončil, asi nikoho nepřekvapí. Bezmocným vztekem rozběsnění rodiče byli připravení rozhodčího fyzicky inzultovat, jeden z otců se ho ve stylizovaném gestu dotkl nártem na holeni. V zápise se objevilo napadení sudího…

Dnes jsme ale proti vedení našeho klubu neseděli kvůli jednomu ostudnému výsledku, ale kvůli tomu, co tito lidé dělají s našimi dětmi. S kluky, které posíláme do sportovního oddílu, aby se tu naučili vytrvalosti a píli, odpovědnosti za sebe i za tým, čestnému soupeření a pravidlům fair play.

Vedení klubu nám obsáhle vysvětlilo, že telefonáty rozhodčích manažerům klubů uprostřed zápasu jsou běžnou praxí, že oni naše děti nepodrážejí a že se jich dotýká, že si něco takového myslíme. Ujistili nás, že napíšou protest na komisi rozhodčích, současně nám ale dali najevo, že se stejně nic nestane, protože neformální vztahy v téhle skupině jsou silnější než jakékoli formální postupy. Doporučili nám se proti zvůli sudích, podplaceným zápasům a mravnímu mrzačení našich dětí příliš nebouřit, protože si snadno pohněváme další rozhodčí a jenom si ublížíme.

Když jsem se večer zmínil o tom, že bych se o celou kauzu nejraději podělil na Středníku, syn se celý rozklepal, zbrunátněl a ošklivě jsme se pohádali. Má strach. Bojí se důsledků, bojí se msty sudích a bůhví koho ještě. Raději by na všechno zapomněl, řekl si, že tak to prostě je, a příští týden nebo příští měsíc nastoupil do dalšího prodaného zápasu. Jednou z něj bude skvělý ligový fotbalista, klub v něm pro to cíleně buduje všechny důležité předpoklady…

Dnes je Mezinárodní den dětí, svátek, který před šedesáti lety založili rodiče a učitelé, aby nám připomněli, jak je dětství cenné a jak je křehké. Jako květina, o níž máme pečovat, a trochu jako hlína, kterou formujeme a do níž otiskujeme svou stopu.
Značku našeho dospělého světa.
Ten hnusný cejch.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 babča babča | E-mail | 2. června 2010 v 9:04 | Reagovat

A víte co je na tom nejhorší? Zase svým dětem předáváme zkušenost, že ten kdo má moc, má automaticky i pravdu. Už 20 let tady budujeme demokratickou společnost a naše děti se zase budou bát ozvat proti nespravedlnosti.

2 xoxo xoxo | 2. června 2010 v 9:32 | Reagovat

1 babča

Nezmýlila jste se? Tady není a nebuduje se demokracie, tady je vláda peněz a buduje se, a to velice rychle otroctví peněz a totální morální a hodnotový rozklad společnosti.

3 Eva Eva | 2. června 2010 v 9:43 | Reagovat

Tak z tohohle se mi nechce jen brečet, ale i zvracet. Jako rodiče se můžeme doma snažit o demokracii, své děti povzbuzovat, podporovat slušnost, zodpovědnost, férovost. A když naše zásady děcka později zkonfrontují s výše popsanou realitou... Nevím. Zjistí, že rodiče jsou mimozemšťani, kteří vůbec netuší, jak to dnes chodí? Snažím se být optimista. Třeba si řeknou: "Fujtajbl!" A budou hledat kámoše z řad rodiči podobně "postižených" vrstevníků. Nejvyšší fotbalová soutěž tím pro ně možná bude tabu. Ale jednou... nebudou se za sebe muset stydět. Jo, jsem optimista :-)

Přeji hezký den :-)

4 Eva Eva | 2. června 2010 v 9:44 | Reagovat

to babča

Když dětem budeme lít sebevědomí a zásady slušnosti do jejich hlaviček po kýblech, myslím, že by si odvahu postavit se za svou věc stratit nemuseli. Snad...

5 Zdenka Zdenka | 2. června 2010 v 11:20 | Reagovat

Značka našeho světa :  V.I.P.

6 rucuk rucuk | E-mail | 2. června 2010 v 14:22 | Reagovat

Tvrdilo se, že je zvrácené, když si mají být všichni lidé rovni (tak jak to tvrdí i církev)- jak jsem stará, nepamatuji si, že by tomu tak někde bylo. Ani v té beztřídní společnosti, natož teď. Tehdy to byly ,,posty", zařazení a teď moc peněz, známostí- vlastně ty byly jsou a asi dlouho budou. Mám sice tři syny, ale jsem docela ráda, že sportují jen rekreačně, pro radost se svými kamarády. Už to je zvrácené, že na sportování si musí půjčovat tělocvičnu za peníze. Skládají se na to.  Dříve nás lákali na cvičení do sokolovny, do tělocvičny školy a nic jsme neplatili, tak nevím...

7 honajz honajz | E-mail | 3. června 2010 v 0:46 | Reagovat

Tak mě napadá, kdy se v lidech ztrácí ta dětská naivita a otevřenost, a začnou myslet jen na prachy?

8 jaromír vlček jaromír vlček | E-mail | 3. června 2010 v 10:11 | Reagovat

Ano je to tak přesně a výstižně napsáno. Byl jsem se po několika letech podívat, jak můj synovec hraje a místo toho jsem byl svědken takového otřesného utkání. Tímto způsobem se przní charakter dětí. Co můžeme do budoucna čekat.....:-(? Míra

9 hráč hráč | 3. června 2010 v 12:51 | Reagovat

Nejhorší na tom všem je,že rozhodčí podplácí i Brandýs a každý to ví,a nejen Brandýs spoustu dalších klubů od čtvrté třídy až do ligy!!!!nemá cenu si stěžovat na čmfs,protože s tím nikdo nic neudělá!!!!

10 rodič rodič | 3. června 2010 v 14:21 | Reagovat

Přesně tak, a ještě se budeme omlouvat člověku jako je pan Petýrek,že byl obviněn neprávem.Že rozhodčímu nepomáhal!!Věří se opět funkcionářům,než převaze rodičů!!

Nic jiného jsme nemohli čekat

11 matka1 matka1 | 3. června 2010 v 17:28 | Reagovat

Miluji fotbal.

Na fotbal do Boleslavi už nejdu.

Abych nemusela zdravit naše funkcionáře nebo se s nimi i vidět.

Na takovéhle frašky opravdu zvědavá nejsem, o pohrdání diváky, rodiči a hráči bylo řečeno vše.

To máme za těch 9 let vožení dětí na tréninky pěknou odměnu.

A na adresu p.T.Drábka - přijde trest-dříve nebo později,přijde. A bude to trest za tento zápas, to mi věřte.

Vaše Vlč.st

12 kloistr kloistr | 4. června 2010 v 15:59 | Reagovat

Pro pristi zapas vam poradim jedine a to natocit kompletne cely zapas na kamery, a to na nekolik z ruznych uhlu, v pripade obdobnych obstrukci ze strany sudich vse neprodlene zverejnit na internetu pripadne v TV.

13 Petr Kukal Petr Kukal | E-mail | Web | 4. června 2010 v 21:59 | Reagovat

Díky za námět, už jsme o tom taky uvažovali. Možná to doopravdy uděláme. Je ale smutné,  že se k něčemu takovému musíme uchylovat i v dětských soutěžích...

Petr

14 bývalý divák bývalý divák | 5. června 2010 v 15:07 | Reagovat

Český fotbal je prohnilý už od kořenů, bohužel. BB klub a jeho konání tento fakt jen potvrzuje (mám informace z více zdrojů). Ve vyšších soutěžích se uplácí šikovně a jen občas něco vyplave na povrch. V regionálních soutěžích jsou úplatky všudypřítomné, všemocné a taky o něco nápadnější.  Ještěže jsem se před lety rozhodl pro jiný sport. Pro mladé hráče jsou takové zápasy opravdovým zážitkem.

15 Iva Iva | E-mail | 14. června 2010 v 7:23 | Reagovat

Tak, a nejhorší na tom všem je, že nejde jen o oblast sportu, že takováhle prasata (omlouvám se za tento výraz, ale věřte, že mě napadají ještě horší), která przní duše nejen dospělých, ale i dětí jsou i ve školství. A kdy mi nejvíc jezdí mráz po zádech? Když si uvědomím, že postižené dítě prosí rodiče, aby mu nepomáhali, protože se bojí odvety. To dítě by přeci mělo jít hlavou proti zdi, a my bychom ho měli krotit!!!!!! Sláva naší demokracii!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama