Buďme soudní

29. září 2010 v 0:05
Středa
Všem je nám líto, že Blogy na Novinkách končí. Byli jsme tu doma, scházeli jsme se tu s přáteli, dávali si dostaveníčka. Vedli jsme tu spory o velké myšlenky nebo jen o nesmrtelnost chrousta, stáli si za svou pravdou, ale současně pořád pečovali o domácky vlídnou atmosféru. Měli jsme tu své oblíbené postavy i tolerované podivíny, šašky a blázny, jaké musí mít každá komunita, aby jí občas přes hradby společenské korektnosti křikli do tváře drzou pravdu. To všechno teď končí.


Máme právo na svůj smutek. Můžeme litovat, můžeme vzpomínat, můžeme spřádat plány na příští společný prostor. Ale neměli bychom kvůli svému zklamání a své lítosti ztrácet soudnost, jak se tu už nějaký čas děje.

Především bychom si neměli lhát do kapsy. Zrušením blogů čtenost portálu Novinky zcela jistě nijak viditelně nepoklesne, taková představa je absurdní. Byli jsme to přece my, kdo si hlasitě stěžoval, že návštěvnost zdejší blogosféry je malá. Že nejsme propagováni. Že nás nikdo nečte. Teď ale tvrdíme, že zrušení blogů bude znamenat významný úbytek čtenářů portálu. To jsou tvrzení vzájemně neslučitelná.

Ta nejabsurdnější provolání slibují Novinkám brzký konec, přeměnu v provinční portálek živořící na periferii zájmu. Ve skutečnosti jde o vůbec nejčtenější zpravodajský portál na českém internetu. Opravdu si tu někdo myslí, že na tom něco změní absence Přemkových fotek, Růženčiných kavárniček a mých šílených zápisků ze služebních cest?

Za stejně neopodstatněná pokládám patetická prohlášení o tom, že zrušením blogu dochází k omezování svobody slova, že tento krok má za cíl mimo jiné zabránit zveřejňování nepohodlných názorů. Proboha - svoboda slova se v tomto čase a v této zemi omezuje úplně jinak, o tom by mohli vyprávět lidi jako Janek Kroupa nebo Sabina Slonková.

Pokud chci já, Václav, Ivana, Josef, Zdeňka a kdokoli další veřejně projevovat svoje názory, máme na to desítky dalších blogových portálů a aspoň pět už jich tady místní blogeři v posledním týdnu nabídli. Tohle není Čína - slova jako "kritika mocných tohoto světa" zní v souvislosti s maličkou blogerskou komunitou čtoucí převážně samu sebe trochu směšně.

A konečně - přiznejme si s chladnou hlavou, že Novinky se zrušením sekce blogů nedopustily ničeho podlého. Učinily strategické rozhodnutí, oznámily jej s dostatečným předstihem a daly nám čas si věci, které pokládáme za zdařilé, zazálohovat. Jak už tu někdo poznamenal, na blozích neběžela reklama, přímo na našich textech tedy nikdo nevydělával. A hlavně nás nikdo nenutil je psát. Netvařme se proto jako oběti zlých vykořisťovatelů, jako ti, jejichž důvěra byla sprostě zneužita, jako Rychlé šípy, jediní spravedliví. Dopřejme si to potěšení odejít důstojně.

Samozřejmě musím počítat s tím, že se v komentářích prosadí také -a možná především - klika zneuznaných. Obviní mě, že jsem agent Novinek a že můj blog je dozajista placenou propagandou. Popravdě ani nevím, komu Novinky v jakém poměru patří. Nechci nikoho hájit ani obviňovat. Ale odmítám přeceňovat - tak jako mnozí zde - vlastní důležitost. Od nového roku budu blogovat někde jinde. A nestane se vůbec nic.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka-matka Zdenka-matka | 29. září 2010 v 7:23 | Reagovat

Kdysi jsem dostala pohádku o hvězdičce. Reagovala jsem takto:

Jak ta pohádka vlastně začala a skončila?

# #  Princeznička se narodila,

# #  byla maličká,

# #  na čele jí zazářila malá hvězdička.

# #  Jak rostla, leštila ji až se rozzářila.

# #  Nevědela ovšem,

# #  že hvězdička, malá, nezbedná,

# #  kdysi strážci hvězdné brány utekla.

# #  Její lesk strážci napověděl,

# #  kde nyní nezbednice je.

# #  A tak přišel pro ni.

# #  A pak nelze jinak,

# #  než s ním okamžitě odejít.

# #  A přece, ona malá hvězdička ví,

# #  princeznička bez ní nepřežije.

# #  Rozhodla se tedy okamžitě,

# #  na oblohu princezničku s sebou vzít.

# #  A dnes večer, jestli cestou nezabloudí,

# #  už tam budou pro Vás všechny rozsvíceny.

# #  Někde ve znamení berana,

# #  a budou se rozhlížet, snad i vrtět,

# #  jestli zase nějaká malá nezbednice hvězdička

# #  dolů mezi lidi nepadá.

A tak to má být. Každý bude tam, kde bude šťasten. Stádo se rozprchne, najde si nové zázemí :-)

2 Premysl+Cech Premysl+Cech | E-mail | 29. září 2010 v 10:14 | Reagovat

Moc s vámi nemohu souhlasit, to, že to tu bylo méně navštěvované, bylo jen tím, že Novinky nikdy ten formát nepodporovaly, podívejte se na iDNES jaké jsou tam návštěvy, díky podpoře... A ty zprávy, co zavedli nově, mají opět tu stejnou chybu a v podstatě nic neřeší... Jde o naprosto sterilní věc, bez technické podpory..

Narozdíl od vás se nezabývám dneškem, ale zítřkem a vím, že horizontu let na to Novinky doplatí.. Ono stačí jen sledovat vývoj ve společnosti a ten jde možná bohužel jiným směrem, jak se vydaly Novinky. Možná si vzpomenete, jak jsem si ve svých blozích psal, byť v legraci o Toplánkovi, o Paroubkovi, jak jsem psal o potřebě vzniku nepolitické vlády i o tom, že Novinky nemají o bology zájem a nechávají je umřít... Ve všem jsem měl nakonec s předstihem pravdu. A za dva roky a něco, pokud se budeme ještě někde vídat, si povíme, zda jsem měl pravdu i v tomto... A já vím na 99%, že ji mám.

Ale jak už jsem kdysi psal v jednom blogu, potom už bude pozdě bycha honit...

Ano, jinak máte pravdu, je to výsostné právo Novinek se rozhodnout, tak jak se rozhodly a já už nad tím nesmutním. Vždyť je tolik jiných možností a vždycky je u nich naděje, že budou lepší. Jen mi jen líto toho, že právě Novinky se místo boje vydaly cestou vyklízení a ústupu, protože jsem měl to zpravodajství docela rád.

3 Zdenka-matka Zdenka-matka | 29. září 2010 v 10:35 | Reagovat

2 Přemysl čech

Pane Přemysle, vezměme to tak - dozráli jsme na to, abychom mohli být vyhozeni :-)

Určitě můžeme být šťastni jinde. Někteří u Demokrita, další na blogu .cz,... někdo spáchá virtuální harakiri,...

A Novinky? Už jsem jinde psala, mohly to skloubit. Na zprávy z regionů, které více ladí se záměrem Novinek se nedívám. Je to totiž nepřehledný, neuspořádaný uragan.

Zde jsem chodila spíše za autory a některými lidmi.

Ostatně totéž hledal i pan Sedláček. Jestli našel? Netroufám si říci, ani proč dočasně odešel a proč se vrátil.

4 pich pich | 29. září 2010 v 10:55 | Reagovat

byť se Právo představuje jako "nezávislé", tak je určitě závislé jako každý.

A to, co se objevuje zde v diskusích, je opravdu nezávilé a mnohdy až moc. Proto šlus.

Museli by jsme my kritičtí, přehodit veksl. V "diskusích" na idnes, je převaha těch přejících dnešku, byť tak nějak ve formě štěku, ale dobového.

Ale kdyby jsme zaplatili za příspěvek do diskuse třeba tu obligátní třicítku, pak by nás možná ještě nechali ...

5 caracola caracola | 29. září 2010 v 10:59 | Reagovat

Pane Kukale, ve všem co jse napsal s vámi souhlasím.  Je pravdou,že vzniklá situace mě mrzí, ale možnosti přejít jinam se nabízí.  Navíc si myslím,že bez mého glosování se národ spolehlivě obejde, ostatně stejně jako bez blogů na Novinkách. Kdo chce pokračovat tak si svou příležitost najde stejně jako to už někteří ze zavedených blogerů udělali.

6 Petr Petr | 29. září 2010 v 13:33 | Reagovat

Nevíte kdy budou opraveny místní komunikace v Brandýse n/L-St. Boleslavi? Dělá u vás město něco? To je hrozné.  Dělnická, Družstevní, Na Sádkách, Sportovní a jiné jsou na zlámání nohou. O jízdě autem ani nemluvě. Něco hrozného. Dohlídněte tam na místní politiky a nebo je alespoň vykoupejte v Labi. Bratr říká, že u vás politici dělají samé blbosti. Asi nějaké podvody s cyklostezkou, Houštkou, výstavba nechutné přístavby MÚ a dalších nepotřebných staveb. Děkuji Vám.

7 ivana ivana | E-mail | Web | 29. září 2010 v 20:01 | Reagovat

pro autora:

naprosto s Vámi souhlasím :-) taky nemám pocit, že si Novinky budou rvát vlasy :-))

8 Petr Kukal Petr Kukal | 29. září 2010 v 20:24 | Reagovat

5, 7: Díky, už jsem si myslel, že z Blogů na Novinkách se stala Akta X  - všechno je spiknutí. Popravdě mám pocit, že být neomylný (mít pravdu v 99 % případů) musí být trochu únavné. Ještě že nás taková míra geniality nepostihla masově :-)

9 Eva Eva | 29. září 2010 v 23:14 | Reagovat

Mohu teď v této vypjaté situaci položit naprosto indiskrétní otázku? Kamže se to tedy po novém roce hodláte vrtnout? Virtuálnímu surfování příliš neholduji a ráda bych při hledání Vašich hřejivých blogů šla na jistotu :-) Díky.

Eva

10 Petr Kukal Petr Kukal | 30. září 2010 v 6:22 | Reagovat

to [9]  Eva  - Zdravím Vás, Evo. Zatím nevím. Hledám. Až si v té věci budu jist, oznámím to tu. Mějte se. P.

11 Premysl+Cech Premysl+Cech | E-mail | 30. září 2010 v 9:40 | Reagovat

[8] Petr Kukal,

Pane Kukal, snad jste si všiml, že dost často píši s nadsázkou, je to prostě má forma vyjadřování.. Mohl jsem vám třeba uvést, že jsem předpověděl i konec zelených.. Víte, já si nedělal legraci z nich, protože bych nebyl ekologicky založený, právě naopak, ale protože se z jejich jednání dalo do budoucna vysledovat, že to vedou od deseti k pěti.. A právě tak je to s církví. Ve chvíli, kdy jsem začal věřit v Boha, ztratil jsem zájem o církev a přestal jsem být konzervativní. Naprosto mi to zmenilo život. Mě zajímá víc pohled za obzor, než na to, co je zrovna výhodné pro mě teď. Vy jste konzervativního myšlení se nikdy nevzdal, já ano a stal se možná ze mě z vašeho pohledu snílek a fantasta. Ale snad je to, ten konzervatismus i to snílkovství, legitimní. Tak proč ta jizlivost z vaší strany?

12 MIRA MIRA | 30. září 2010 v 10:33 | Reagovat

[11] Premysl+Cech

Promluvil jsi mi z duše.

13 Petr Kukal Petr Kukal | E-mail | Web | 30. září 2010 v 10:45 | Reagovat

Vy přesně víte, Přemysle, kdo jaký je, jak myslí ("Vy jste konzervativního myšlení se nikdy nevzdal") ,a čím se zabývá ("Narozdíl od vás se nezabývám dneškem"). Přečtete si pár řádek - a hned o člověku všechno víte. Máte jasno. Také o sobě - nezajímá Vás momentální prospěch – což vás katapultuje do nejvyšších pater etiky – dovedete předvídat, máte v 99 % případů pravdu.

Takoví lidé mě popravdě trochu děsí. Nemohu s nimi o ničem diksutovat. Pokud už předem MAJÍ pravdu, drží si ji jako vrabce v hrsti, nemůže být vzájemný rozhovor jejím hledáním. Je jen přebíjením, trumfováním se jako v dudáku nebo v mariáši.

Jsem špatný karetní hráč - mám raději puzzle, které chvíli vypadají tak a chvíli jinak, ale v nichž se výsledný obraz vždcyky teprve složí z kostiček, drobných úlomků pravdy.

14 Zdenka-matka Zdenka-matka | 30. září 2010 v 13:10 | Reagovat

Pánové,

ráda jsem Vás na blozích potkávala oba dva.

Teda všechny tři.

pane Přemysle, dovolím si říci - i pan Kukal zde na blozích vyrostl. Nesmírně :-)

A Vy i Mira samozřejmě také. :-)

Jé hele, který z Vás kouká na puzzle z výšky a vidí každý dílek jednotlivý, zároveň však celek? To je jak vidět všechny hvězdičky na obloze :-)

15 MIRA MIRA | 30. září 2010 v 14:53 | Reagovat

[14] Zdenka-matka

Ahoj,

myslím si, že jsou oba na stejné vlně, jen se momentálně "kočkují". Znám to, taky to dělám. :-)

16 Zdenka-matka Zdenka-matka | 30. září 2010 v 16:47 | Reagovat

[15] MIRA,

Aha. No nic. Víš, že mnohému nerozumím. Ostatně nemusím rozumět všemu. To bych bolestí zbláznila.

17 MIRA MIRA | 30. září 2010 v 17:38 | Reagovat

[16] Zdenka-matka

Ale, no tak...

Pokud například nerozumíš srandě (jak často tvrdíš), tak se rozhodně kvůli tomu nemusíš bolestí zbláznit. A když se nakonec přece jen zblázníš- hurá - porozumíš srandě!!

:-))))

18 Zdenka-matka Zdenka-matka | 30. září 2010 v 18:52 | Reagovat

17 Mira

Tak já to teda zkusím. Slibuju ..........

Au, bolí to furt :-)))))))))))))

19 Zdenka Ulmova Zdenka Ulmova | E-mail | 30. září 2010 v 19:31 | Reagovat

pro pana Kukala: Rozumný názor, naprosto souhlasím

20 Petr Kukal Petr Kukal | 30. září 2010 v 21:28 | Reagovat

Děkuji, Zdeňko. Hezký večer.

21 Premysl+Cech Premysl+Cech | E-mail | 1. října 2010 v 9:58 | Reagovat

[13] Petr Kukal,

Tak za prve jsem vám napsal, že to, že mám na 99% pravdu používám dost často a s nadsázkou.

Za druhé jsem vždycky vás měl za nejlepšího autora tady na Blogu Novinek a vždycky jsem si vás vážil. A i když jsem s mnohými vašemi názora nesouhlasil (třeba na cirkev), nikdy jsem se nesnížil vůči vám k jizlivosti a ironii, jako jste to udělal vy ve svém článku i v odpovědi. Snažím se být tolerantním člověkem a cizí názory, byť jsou opačné k mým, mě nepohoršují, ale spíš inspirují. Proto mě mrzí, že se ta tolerance vůči mě jaksi ve vás vytratila.

Jinak se vám omlouvám za to konzervativní, do dneška jsem si myslel, že je to spíš pochvala, že je to něco, jako když člověk zastává pevně své názory a nerad je mění. Názory na rodinu, na Boha, na morální hodnoty.. Pokud jsem se vás v tomto nějak dotkl, tak promiňte.

22 Petr+Kukal Petr+Kukal | E-mail | Web | 1. října 2010 v 10:48 | Reagovat

O to přece nejde, Přemysle, nejde o tom, jakou nálepkou mě označíte, zda konzervativní, liberální, nebo jinou. Dokonce nejde ani o to, zda je lichotivá, nebo naoapak. Jde o to, že ty nálepky vůbec používáte, že lidi hned kategorizujete, víte, jak myslí, k čemu se upínají etc. Pro ně samotné už nezbývá žádný prostor, už byli zařazeni.

O.K., nechci se hádat. Vyslovil jsem tu svůj názor na význam sekce Blogů na Novinkách a zpochybnil některá tvrzení z Vašeho a jiných blogů. Udělal jsem to tak, že jsem předkládal argumenty (malá dosavadní čtenost - a je zcela lhostejné, čím byla způsobena; dominantní postavení Novinek v rámci zpravodajských portálů; alteranativní možnosti blogování...). Já hledám fakta a těmi podkládám své názory. Vy se zaštiťujete spíše svou intuicí. O.K., ponechme si každý svůj způsob, jakými si budeme stát za svými odlišnými přesvědčeními.

Všechno dobré.

Petr

23 Zdenka-matka Zdenka-matka | 1. října 2010 v 11:12 | Reagovat

Intuice versus fakta

Skloubit dohromady by to nešlo?

Není to jednoducé.

Ale pane autore, ruku na srdce - kdybyste jednal jen na základě faktů, nedokázal byste se omluvit. A Vy jste to dokázal. To nedokázal nikdo jiný, pokud si vzpomínám, zde na blozích. Omluvit se mi. Za mnohem horší ataky. Vy ano.

A mnoho to pro mne znamená.

24 Zdenka-matka Zdenka-matka | 1. října 2010 v 11:15 | Reagovat

No ale hele, pan Přemysl se výše také omluvil :-)

Je to možná jen o různém pochopení slov :-)

Jak říká MIRA :-)

25 Premysl+Cech Premysl+Cech | E-mail | 1. října 2010 v 22:36 | Reagovat

Taky se nechci hádat, jen mě mrzelo, že jste Růženku kvalifikoval jen do kavárníček a mě jako fotografa..,jako by jsme tam nic jiného neuveřejňovali. Taky jste nás zaškatulkoval a to je asi z hlediská vás správné, ovšem moje škatulkování bylo to špatné. Já jsem fotograf amatér a pouhý rok. Píši a publikuji už víc jak čtyřicet let a je dost možné, že jste v té době ještě ani nežil. Už mám bohužel tolik let. Já vím, že mám špatnou gramatiku, členění vět a nemám za sebou ty krásné vaše výsledky. Kdyby jste mě neškatulkoval ve svém článku, neměl bych tu potřebu se ani ozývat.

26 Petr Kukal Petr Kukal | 2. října 2010 v 7:40 | Reagovat

[25] Premysl+Cech:

Tohle jste neměl zapotřebí, Přemysle. Je Vás to nedůstojné...

27 Zdenka Ulmova Zdenka Ulmova | E-mail | 2. října 2010 v 10:57 | Reagovat

[25] Premysl+Cech:

Pane Přemysle, omlouvám se, že se míchám do Vaši diskuse, ale já jsem to ve článku pana Kukala nevnímala, jako nějaké ironizované škatulkování, ale jako vyzdvihnutí, toho, co je na Vás specifické a co většina čtenářů zná. Váš fotoblog i kavárna paní Růženky, byli hojně navštěvované a hlavně já to vnímám jenom jako příklad, který autor uvedl ve článku.

28 Zdenka-matka Zdenka-matka | 2. října 2010 v 13:20 | Reagovat

Buďme soudní....

Už jsem kdesi kdesi psala, že pokud Novinky ruší blogy, tak je třeba se s tímto faktëm smířit a kdo má zájem dále psát, či komentovat, měl by urychleně hledat nové možnosti pro to, aby se mohl realizovat. Kdesi jsem dokonce dala seznam několika možností, které již tehdy byly.

Nyní přidám další možnost, která se mi jeví velmi, velmi zajímavou. I díky osobě pana autora. Mohly by tam vznikat velmi zajímavé články i komentáře.

http://blogujeme.unas.cz/

Je jen a jen na každém z nás, jak se rozhodne, co mu bude vyhovovat.

Já se budu rozhodovat tak, že pokud někam půjdu, půjdu jen tam, kde mi bude dobře.

Nevím, jestli tyto stránky budou placené, bude-li nutno se tam registrovat, jak se tam po dotvoření bude hledat,... ale je to jeden z mála serverů (nebo jak se tomu odborně říká), kde bych byla ochotna se přihlásit svým skutečným, plným občanským jménem.

Jen velmi doufám, že tímto svým dobrozdáním panu autorovi (adminovi) toho místa neuškodím.

29 rucuk rucuk | E-mail | 9. října 2010 v 11:33 | Reagovat

Přiznejme si jen tolik, že nám bylo tak nějak líto, že to ,,společenství" naše tady končí. Dalo se čekat, že se rozprchneme do několika míst. Je dost možné, že se někdy zase sejdeme ve větším počtu. Je zřejmé, že ta všeobecná nálada je rozjitřená. Člověk přemýšlí proč, co a jak, ale změna je život a nic se tak světoborného neděje.

Kavárnička byla takovým ,,nosníkem" mého blogu, neberu to jako škatulkování, protože vím, že pan Petr chodil spíše na jiné moje články. Jsem možná až moc všímavá, i když o tom třeba zrovna nemluvím a mnohý názor si nechám pro sebe (ostatně to snad každý). Co se mi nelíbí buď řeknu nebo přečtu a jdu pryč. Na http://blogujeme.u nas.cz   udělal expositor jednu velice záslužnou a nesobeckou věc: zřídil t.zv. adresář, kam lze zadat jakoukoliv adresu blogera. I když je jinde. Já jsem zase do odkazu na svůj blog dala  jeho blog, takže bude velice jednoduché ,,pendlovat", kdo bude mít zájem.

Pane Petře, až se rozhodnete, mohl byste to tam případně napsat, abychom vás našli?

Jinak všechny zdravím a nezulobte se na sebe. Vím, že člověk je někdy citlivější i na slovíčko, které ho zraní víc než chce ten druhý.

30 rucuk rucuk | E-mail | 9. října 2010 v 11:34 | Reagovat

nezlobte- ne nezulobte(překlep-zase).

31 Zdenka-matka Zdenka-matka | 12. října 2010 v 12:12 | Reagovat

rucuk

Dovolím si reagovat - víte, pouhá slova bez souznění srdce mohou být zničující. A já naprosto přesně cítím, že tito dva lidé by měli být na jednom serveru, kde by se dalo snadno diskutovat. Byli by tam přínosem. Ale nevím, nevím. Nu, jejich rozhodnutí.

Ostatně, zítra je středa, snad se objeví obvyklý středník.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama