Prosinec 2011

Vánoce 2011

28. prosince 2011 v 14:01 | Petr Kukal
Středa
Vánoce jsou tu! V rozporu se všeobecně sdíleným přesvědčením, že skončily 24. prosince kolem půl osmé, začínají Vánoce na Boží hod vánoční (25. 12.) a končí první nedělí po Třech králích. Tedy alespoň v západní církvi, do jejíhož kulturního okruhu spadáme. A to je dobře - představte si, že byste všechny ty úklidové práce, specifické pokrmy, rituální úkony a vůbec všechny přípravné činnosti dělali pro jeden jediný večer. A že jich nebylo málo.

Druhá

21. prosince 2011 v 13:43 | Petr Kukal
Středa
Je středa 21. prosince a Prahou před pár hodinami prošel smuteční průvod za rakví Václava Havla. Je v téhle zemi někdo, kdo by měl náladu na povrchní legrácky, které tvoří 95 % všech Středníků? Já to rozhodně nejsem. Svět je od 19. prosince jiný. Je namístě plakat, přemýšlet nebo plakat a přemýšlet. To jediné, co si dnes troufnu zveřejnit, je recenze na knížku Jiřího Špačka "Druhá". Poselství, které nese, by po mém soudu bylo i Václavu Havlovi blízké.

To nejdůležitější, co máme...

7. prosince 2011 v 22:15 | Petr Kukal
Středa
Žena mele cukroví. Fakt. Má u stolu připevněný mlýnek na maso a pěchuje do něj těsto. Nejdřív jsem si myslel, že bude dělat vanilkovou sekanou, ale ne. Na ústí mlýnku je nástavec, z něhož vylézá střapatý hádek. Žena mu postupně amputuje části dlouhé tak pět centimetrů, které klade na plech. Když ho pak vytáhne z trouby, je plech plný kokosek. Zázrak vánoční! Já zatím píšu Středník. Zázračného na něm asi nebude nic.